572 223 200 \ 572 223 222

Po operacji, czyli – co każdy Pacjent wiedzieć powinien

Okres rekonwalescencji i związane z tym zalecenia pooperacyjne zależą od rodzaju operacji. Aby wszystko przebiegło możliwie szybko i bez problemów, przed zabiegiem poproś swojego chirurga o odpowiedzi na następujące pytania:

Jak będą wyglądały pierwsze 24 godziny po operacji?

To najtrudniejszy okres po zabiegu, bo wtedy właśnie najczęściej występują komplikacje związane ze znieczuleniem i obfitym krwawieniem. Zapytaj, gdzie spędzisz pierwszą dobę po zabiegu i czy będziesz mógł w razie potrzeby wrócić do szpitala, jeśli coś cię zaalarmuje.

Jakiej opieki pooperacyjnej potrzebuję?

W zależności od rodzaju przebytej operacji może okazać się, że będziesz potrzebować pomocy w pierwszych dniach po operacji. Pacjentom często trudno poradzić sobie i potrzebują pomocy podczas codziennych czynności, jak ubieranie, jedzenie, higiena. Koniecznie dowiedz się, czy potrzebujesz takiej pomocy i na jak długo, aby zapewnić sobie komfort rekonwalescencji po powrocie do domu.

Jak podróż może wpłynąć na okres pooperacyjny?

Jeśli zdecydowałeś się na operację daleko od domu i powrót do niego zajmie całe godziny, zapytaj lekarza kiedy i jak bezpiecznie odbyć podróż powrotną. Nawet bez operacji, długotrwałe siedzenie – w aucie, czy samolocie, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich (tworzenie się skrzepów krwi w żyłach nóg) i zatorowości płucnej (skrzepy krwi w naczyniach płucnych). Po operacji ryzyko to wzrośnie, ponieważ będzie ci trudno wytrzymać i najprawdopodobniej będziesz musiał przyjąć określoną pozycję, aby uniknąć ucisku na obszar pooperacyjny. Dlatego zapytaj jak szybko po operacji możesz odbyć podróż do domu i postępuj zgodnie z zaleceniami swojego chirurga.

Jakie są ograniczenia po operacji?

Zwykła, codzienna aktywność – bieganie, rower, pływanie, opalanie, spożywanie napojów alkoholowych – nie jest zalecana po zabiegu. Nawet podnoszenie ciężkich przedmiotów, długie spacery lub stanie na nogach, także mogą źle wpływać na rekonwalescencję. Po operacji należy ich unikać. Szczegóły tego co możesz, czego nie, a czego absolutnie musisz się wystrzegać i jak długo, omów konicznie ze swoim chirurgiem.

© 2017-2019 PJ-MED. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie Tremark Sp. z.o.o.